Mindig is jobban szerettem a régi pesti házakat, mint az újakat. Jelenlegi otthonom is ilyen, és egyik büszkesége a Korányi és Fröhlich gyártású redőny.
Ami persze - a patinás név dacára is - el tud romlani.
Eljött a pillanat, amikor megakadt a redőny, se le, se fel. Mit csinál ilyenkor az ember, megakasztja valahol a redőnyt, bogot köt rá, és - halogatja az ügyet (annyi érdekesebb dolog van ugye), rá se hederít, elfeledkezik róla.
De valamikor csak meg kell csinálni.
A Korányi és Fröhlich cég az elsők között volt Budapesten, amely redőnygyártással foglalkozott, és egyike a legmagasabb színvonalon dolgozó, legpatinásabb neveknek. Már a századfordulón (gy.k.: az 1900-as fordulón) népszerűek voltak gyártmányaik. Ez is egy ilyen régi darab, szép, fényes réz. Ezeknek a régi cuccoknak egyik előnye, hogy meg lehet javítani házilag is, nem kell mesterember után szaladgálni.
Na gyerünk.
Először is ki kell csavarozni a fedlapot. Négy kedves facsavar, tökéletesen kijönnek, szuper. A nehezén túl vagyunk. :)
Már látom is, mi a baj: a gurtni valahogy rátekeredett a csiga (lásd később) tartójára. Hát így persze hogy akad.
Miután óvatosan kiszedem, le tudom tekergetni szépen a gurtnit a tartóról, és szemügyre veszem a szerkezetet. Szép. A takarólemezhez erősítve egy csiga, vagyis egy kb 10-12 cm átmérőjű vaskerék, belül lemezrugóval. Zseniális, mert egyszerű és tartós. (Ezeknek a cuccoknak az élettartama kb. 10-szerese a maiakénak.)
A gurtnit tehát lefejtettem a tartóról, de valami nem stimmel még: hogy korábban-e, vagy most a lefejtéstől-e, nem tudom, de a gurtni vagy tízszer meg van tekeredve saját maga körül. Ezt csak úgy tudom meggyógyítani, ha letekerem a csigáról a gurtnit, egészen a végéig. Mivel egy csavar rögzíti a végét, könnyen meg lehet fordítani, hogy irányba álljon.
Na, kész. De valahogy nem húzza magára a gurtnit. Miért is nem? Hát azért, mert most a csigát úgymond "fel kell húzni", vagyis előbb gurtni nélkül tekerni addig, amíg a rugó megfeszül, és utána rácsavarozni a gurtni végét.
Ha ez megvan, rámeneteljük a gurtnit, hogy nagyjából feszes legyen a kint levő része, és mehet vissza a szerkezet a helyére, a kuckójába, a tokba.
Mivel facsavarok tartják, ügyelni kell, hogy minden lukba olyan csavar kerüljön, ami tart is, nem lötyög. Na, ennyi. :)
![]() ![]() | ![]() ![]() |